fbpx
Strona główna » Blog finansowy » Faktoring czy kredyt dla firm transportowych: co wybrać?

Blog finansowy

Faktoring czy kredyt dla firm transportowych: co wybrać?

Zewnętrzne finansowanie to często jedyny sposób, by zaspokoić potrzeby firmy. Pytanie brzmi: skąd je wziąć? Odpowiedź zależy od kilku czynników – celu finansowania, czasu, w którym chcemy uzyskać finansowanie i warunków, które trzeba spełnić, żeby otrzymać pieniądze.

Poprawa płynności czy pomoc w inwestycji?

Faktoring jest produktem, który sprawdza się świetnie jako wsparcie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Dzięki niemu pieniądze z faktur mogą trafić na konto tuż po ich wystawieniu, co gwarantuje stałe i regularne wpływy. Te z kolei pozwolą zaspokoić bieżące potrzeby firmy – opłacić rachunki, podatki czy pensje.

Faktoring daje firmie szybki i swobodny dostęp do pieniędzy, które zarobiła. Kredyt to natomiast środki dodatkowe, potrzebne do realizacji konkretnego celu. Firma transportowa może zdecydować się na kredyt na przykład chcąc powiększyć lub zmodyfikować flotę lub rozbudować magazyn czy siedzibę.

W praktyce firma transportowa może korzystać z obu produktów na raz. Faktoring pomaga zapewnić stałe wpływy na konto, co z kolei pozwoli w spłacie zobowiązań kredytowych.

Procedury kontra rzeczywistość

Faktoring i kredyt mogą współistnieć w firmowym budżecie, co nie znaczy, że równie łatwo je otrzymać.

Z ich dwojga trudniej dostępny jest kredyt, który również wymaga znacznie więcej formalności. Kluczowa jest zdolność kredytowa, ściśle związana z sytuacją finansową firmy. Istotne są obroty, koszty stałe i wartość zobowiązań, ale też czynniki makroekonomiczne, na które nie mamy wpływu, takie jak stopy procentowe. Analiza ich wszystkich zajmuje czas, dlatego kredyt nie jest produktem dostępnym od ręki. Proces decyzyjny po stronie banku może potrwać nawet kilka tygodni, zwłaszcza, gdy kwota finansowania jest duża. Dodatkowo, banki zwykle wymagają określenia konkretnego celu, na jaki zostaną przeznaczone pieniądze, więc tej formy finansowania nie można przeznaczyć na bieżące wydatki.

Te obwarowania nie dotyczą faktoringu, który jest produktem niezależnym od wzrostu stóp procentowych i dostępnym niemal od ręki. Pieniądze z faktury można uzyskać w dniu złożenia wniosku, a formalności są sprowadzone do minimum. Zwykle jedynym wymaganym dokumentem jest faktura, której termin płatności nie upłynął. W przypadku kredytu istotne może być również doświadczenie firmy, czyli to, jak długo działa na rynku. Firmy działające kilka miesięcy zwykle nie mogą liczyć na pomoc banku. Z faktoringu skorzystać może nawet firma, która działa na rynku od miesiąca. Uzyskane w ten sposób pieniądze, tak samo jak firmowe zarobki, można przeznaczyć na dowolny cel. Oba produkty wiążą się z kosztami, ale w przypadku faktoringu są one zdecydowanie niższe i sięgają kilku procent wartości faktury.

Dla wielu firm, które potrzebują szybkiej gotówki na pokrycie codziennych kosztów, faktoring to korzystne i łatwo dostępne rozwiązanie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o faktoringu – pobierz nasz darmowy poradnik.

Możesz także polubić

06.12.2023
10 rzeczy, które musisz wiedzieć o usłudze QuickPay

Szybka płatność dla podwykonawców niezależnie od stanu firmowego konta - to QuickPay w pigułce. Spedytor, który spełni warunki usługi, będzie mógł zaoferować bardzo korzystne warunki […]

Szybkiej płatności za frachty chce 76 proc. przewoźników

Wyniki badania Transcash „Na co zwracasz uwagę wybierając frachty?” nie pozostawiają wątpliwości – szybka płatność za zlecenie to jedna z kluczowych kwestii decydujących o podjęciu […]

15.11.2023
Faktoring kontra tradycyjne finansowanie w branży TSL

Branża TSL (transport, spedycja, logistyka) to jedna z najprężniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Nie oznacza to jednak, że należące do niej firmy nie borykają się z […]

1 2 3 22