Strona główna » Blog finansowy » Dlaczego długie czekanie na pieniądze z faktur jest zagrożeniem dla małych firm transportowych?

Blog finansowy

09.08.2021 Faktoring

Dlaczego długie czekanie na pieniądze z faktur jest zagrożeniem dla małych firm transportowych?

Bez względu na to jak długo prowadzisz firmę transportową, zapewne pogodziłeś się już z długimi terminami płatności, które charakteryzują branżę transportową. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wpływają one na Twoją firmę?

Długie terminy płatności zapewne nie sprawiają problemów przewoźnikom, którzy od lat działają na rynku, mają stałe kontrakty, zaufanych zleceniodawców, a wynagrodzenia za wykonane dawniej frachty, wpływają na ich konto z taką częstotliwością, że nie ma dla nich znaczenia czy na wystawioną dziś fakturę musi poczekać 30, 60, czy 90 dni. Pieniądze są po prostu cały czas w zasięgu ręki. Nie jest to jednak scenariusz, który dotyczy wszystkich firm transportowych. W przypadku małych firm, a także takich, które na rynku stawiają swoje pierwsze kroki, nie jest tak kolorowo. Tacy przewoźnicy bardzo często muszą walczyć o każde zlecenie. O współpracy na stałych kontraktach w wielu przypadkach nie ma mowy, bazują więc na zleceniach spotowych. Niestety taka walką o zlecenie, kończy się czasami także walką o zapłatę, a to jest realne zagrożenia dla płynności finansowej.

Długi termin płatności, a zagrożenia dla płynności finansowej.

Czekając na płatność za faktury z czerwca, musisz zapłacić zobowiązania, pokryć koszty kolejnych transportów, wykonać przelewy dla swoich pracowników, między czasie mogą pojawić się także niespodziewane wydatki, które mocno obciążą budżet Twojej firmy. Jeżeli jesteś małym przedsiębiorcom, na rynku transportowym stawiasz swoje pierwsze kroki i nie masz oszczędności, które pozwolą na pokrycie takich wydatków, jesteś w grupie ryzyka zatorów płatniczych. Pewnego dnia może okazać się, że nie jesteś w stanie zapłacić przynajmniej jednego ze swoich zobowiązań i będziesz w stanie zrobić to dopiero po otrzymaniu zapłaty. To sygnał, że musisz reagować i szukać sposobu na skrócenie terminu płatności.

Faktoring jako ratunek dla małych firm transportowych.

Być może nie jesteś w stanie umówić się ze zleceniodawcą na krótszy termin płatności — ze względu na specyfikę rozliczeń całego łańcucha dostaw. Możesz natomiast skorzystać z faktoringu dla transportu, dzięki któremu otrzymasz płatność w ciągu 30 minut od przesłania dokumentów transportowych.

Faktoring umożliwi Ci swobodne planowanie wydatków i zarządzanie pieniędzmi, które już masz na swoim koncie, a nie takimi, które mają dopiero wpłynąć. Sam fakt posiadania pieniędzy nie jest jedyną korzyścią z faktoringu dla transportu. Gdy pytamy przewoźników, dlaczego wybrali faktoring jako sposób finansowania swojej działalności, odpowiadają

“chcemy zabezpieczyć się przed brakiem płatności od kontrahenta”. Nie da się ukryć, że branża transportowa zmaga się z problemem zadłużenia, nic dziwnego, że przewoźnik czuje się bezpieczniej w sytuacji, gdy wie, że w przypadku braku zapłaty od kontrahenta, jego faktor (firma udzielająca faktoringu) przejmie na siebie działania windykacyjne, za które nie będzie musiał dodatkowo płacić. Co więcej, unika stresu związanego z dochodzeniem zapłaty i obawy o to, że nigdy nie wpłynie ona na konto, a zobowiązania czekają…

Dlaczego faktoring powinny rozważyć młode firmy?

Podstawowym powodem, dla którego warto rozważyć faktoring jest możliwość unikania problemów finansowych. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie faktoringu jako elementu strategii finansowej firmy. Regularnie wpływy na kono, bezpośrednio po wykonanym zleceniu umożliwiają stały obrót pieniędzy, który umożliwia rozwój firmy i pomnażanie pieniędzy, a przede wszystkim powoduje, że zarządzasz pieniędzmi, które już są na koncie, a nie dopiero mają wpłynąć. Lecz czy wpłyną?

Skoro wiadomo już czego można uniknąć korzystając z faktoringu warto dodać jeszcze, co można dzięki niemu zyskać:

- szybką płatność, w ciągu 30 minut zamiast 60 dni.

- zabezpieczenie przed brakiem płatności od kontrahenta

- bezpłatny monitoring płatności

- w razie konieczności windykację 0 zł (koszt pokrywa faktor).

Wszystkie te korzyści sprowadzają się do jednego — bezpieczeństwo finansowe Twoje firmy. Gdy dopiero zaczynasz swoją działalność, inwestujesz rozwój firmy, być może spłacasz kredyty zaciągnięte na rozwój działalności i nieustannie potrzebujesz pieniędzy, czekanie na zapłatę jest Twoim wrogiem. Każdy zator płatniczy jest powodem do niepokoju. Faktoring pozwoli Ci na poczucie spokoju, swobodne płacenie zobowiązań.

Zastanawiasz się nad faktoringiem dla swojej firmy? Porozmawiaj z doradcą i dowiedz się więcej na temat faktoringu w Transcash.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Możesz także polubić

20.05.2024
Faktoring a bezpieczeństwo finansowe: jak uniknąć ryzyka?

Faktoring pozwala zwiększyć bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki niemu otrzymujesz zapłatę za wykonany przewóz w terminie dogodnym dla siebie, co pozwala utrzymać płynność finansową regulować zobowiązania […]

30.04.2024
Faktoring kontra inne formy finansowania

Mądrze dobrane finansowanie pozwala utrzymać budżet firmy w ryzach, wspomaga finansową płynność i gromadzenie oszczędności. To, jaki typ finansowania wybierzesz, zależy od wielu czynników – […]

15.04.2024
Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie chroniące życie, zdrowie lub majątek posiada każdy z nas. Przedsiębiorcy do tej puli mogą dodać ubezpieczenie należności, które chroni ich przed stratą, jeśli kontrahent […]

1 2 3 20