fbpx
Strona główna » Blog finansowy » Raport "Płatności w branży transportowej 2019-2022"

Blog finansowy

Raport "Płatności w branży transportowej 2019-2022"

Branża TSL wchodzi w 2023 rok, mając za sobą jeden z najtrudniejszych okresów. Pandemia Covid-19, wojna w Ukrainie i pakiet mobilności wystawiły cały sektor na trudną próbę. Raport „Płatności w transporcie 2019-2022” podsumowuje i analizuje wydarzenia ostatnich lat przez pryzmat ich wpływu na sytuację finansową przedsiębiorstw transportowych.

Branża transportowa pod wieloma względami wyróżnia się na tle innych sektorów polskiej gospodarki. Mimo trudności, które przyniosły ostatnie lata, polski sektor TSL utrzymał pozycję europejskiego lider. Przewoźnicy z naszego kraju obsługują aż jedną piątą europejskiego rynku przewozów międzynarodowych, a ich udział systematycznie rośnie. Ich pozycji nie naruszyły galopujące ceny paliw i rosnące stopy procentowe, a zarobki branży systematycznie rosły. Zgodnie z danymi Transcash, na przestrzeni ostatnich dwóch lat średnia kwota faktur, które Transcash finansował dla przewoźników w ramach usługi faktoringu, systematycznie rosła.

Za zwiększonymi obrotami finansowymi nie podąża stabilizacja – branża TSL pozostaje wyjątkowo podatna na zatory płatnicze i wydłużone terminy płatności. Zgodnie z wynikami naszego badania, ponad połowa przewoźników wystawia faktury za transport z terminem co najmniej 60 dni. Tak hojny okres spłaty nie przekłada się jednak na większą skłonność do regulowania należności w terminie – niemal jedna trzecia badanych uznała opóźnienia w spłacie za częsty problem w swojej działalności.

W raporcie poruszamy również zagadnienia związane z windykacją, o której mówi Bartłomiej Socha, dyrektor windykacji polubownej w Transcash. Zmiany sytuacji ekonomicznej wpłynęły na zachowania dłużników, co wymusiło wprowadzenie nowych strategii zwiększających skuteczność odzyskiwania należności. Jednym z najbardziej istotnych narzędzi wdrożonych w tym celu jest windykacja na koszt dłużnika, którą obecnie wybiera około połowy klientów windykacji Transcash. Na łamach raportu nasi eksperci opowiadają także o specyfice współpracy z kontrahentami z całej Europy oraz prawnych pułapkach, którymi usiana jest rzeczywistość przewoźników.

Podsumowujemy również ostatnie lata w Transcash. Przebieg zmian i wysoka ocena naszych działań przez branżę pozwalają nam wejść w nowy, potencjalnie kryzysowy rok, z ostrożnym optymizmem.

Możesz także polubić

Szybkiej płatności za frachty chce 76 proc. przewoźników

Wyniki badania Transcash „Na co zwracasz uwagę wybierając frachty?” nie pozostawiają wątpliwości – szybka płatność za zlecenie to jedna z kluczowych kwestii decydujących o podjęciu […]

08.11.2023
Sprawdź spedycję, zanim przyjmiesz zlecenie: gdzie szukać informacji?

Powodzenie współpracy ze spedytorem to nie tylko kwestia warunków. Równie istotne, jeśli nie ważniejsze, jest to, czy Twój kontrahent jest rzetelny i wypłacalny. Właśnie dlatego […]

Raport Transcash: jakie finansowanie wybiera branża TSL?

Ostatni rok w branży TSL upłynął pod znakiem recesji. Spadła liczba frachtów, stawki za przewóz malały, a wysoka inflacja i Pakiet Mobilności drenowały kieszenie przewoźników […]

1 2 3 9