Strona główna » Blog finansowy » Faktoring odwrotny jako narzędzie negocjacyjne dla dostawców w TSL

Blog finansowy

Faktoring odwrotny jako narzędzie negocjacyjne dla dostawców w TSL

Przedstawiciele branży Transport, Spedycja, Logistyka (TSL) często borykają się z problemami z wypłacalnością. Jest to spowodowane m.in. powszechnym wystawianiem klientom faktur z odroczonym terminem płatności. Płynność finansową firmy można jednak poprawić, stosując faktoring odwrotny. Na czym on polega i dlaczego może być stosowany jako narzędzie negocjacyjne dla dostawców?

Transport, spedycja, logistyka (TSL) a problemy z płynnością finansową

W branży TSL (transport, spedycja, logistyka) panuje duża konkurencja, co oznacza, że warunki realizacji kontraktów w znacznej mierze dyktują klienci. Zazwyczaj oczekują oni faktur z terminem płatności odroczonym o nawet 60 lub więcej dni. W efekcie firmy transportowe muszą bardzo długo czekać na zapłatę po wykonanym zleceniu. Powoduje to problemy z płynności finansową i pozyskiwaniem środków na uregulowanie własnych zobowiązań. To z kolei nierzadko prowadzi do nadszarpnięcia stosunków z dostawcami i pogorszenia pozycji negocjacyjnej. W związku z tym przedsiębiorcy z branży transportowej coraz częściej sięgają po rozwiązania takie jak faktoring i faktoring odwrotny. To drugie narzędzie w szczególności pomaga naprawić stosunki z dostawcami, poprawić swój wizerunek i zyskać silną pozycję negocjacyjną.

Czym jest faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny lub odwrócony (z ang. reverse factoring) jest nazywany również faktoringiem dla dostawców. Polega on na finansowaniu zobowiązań pieniężnych klienta wobec dostawców. Różni się więc od faktoringu klasycznego tym, że jest skierowany do podmiotów znajdujących się na pozycji kupującego, a nie sprzedającego. Na pierwszy rzut oka faktoring odwrotny przypomina pożyczkę na spłatę zobowiązań. W rzeczywistości od strony formalnej znacznie się jednak od niej różni. Faktoring jest wygodniejszy, tańszy, bardziej elastyczny i łatwo dostępny. Ponadto nie jest zobowiązaniem finansowym.

Faktoring odwrotny w praktyce – jak to działa?

Jak wygląda korzystanie z usług faktoringu odwrotnego? W pierwszej kolejności należy nawiązać współpracę z firmą, która je świadczy. Następnie procedura jest bardzo prosta. Po otrzymaniu faktury do zapłaty wystarczy przesłać ją do firmy faktoringowej. Zobowiązanie zostanie spłacone natychmiast. Uregulowania należności wobec firmy faktoringowej można dokonać w dowolnym terminie mieszczącym się w ustalonym limicie – np. po otrzymaniu płatności od swoich klientów. Za skorzystanie z usługi pobierana jest prowizja.

Dlaczego warto korzystać z faktoringu odwrotnego?

Faktoring odwrotny niesie ze sobą wiele zalet. Dzięki niemu można natychmiast spłacić należność, nie angażując w to środków przedsiębiorstwa. Tym samym firma korzystająca z faktoringu odwrotnego:

  • buduje wizerunek wiarygodnego i solidnego kontrahenta,
  • zyskuje swobodę w zakresie terminu spłaty zobowiązania,
  • zwiększa swoją konkurencyjność wobec innych firm na rynku,
  • zyskuje lepszą pozycję do negocjacji z dostawcami – np. w zakresie rabatów.

Warto również wiedzieć, że faktoring odwrotny nie wpływa na zdolność kredytową firmy. Jest ponadto rozwiązaniem elastycznym i łatwo dostępnym!

Faktoring odwrotny na przykładzie branży TSL

W branży TSL standardem jest wystawianie klientom faktur z 60- lub nawet 90-dniowym terminem spłaty. Tymczasem dostawców zwykle trzeba opłacać w 30 dni. Generuje to spore problemy z płynnością finansową i terminowym regulowaniem zobowiązań, szczególnie że branża charakteryzuje się wyraźną sezonowością i fluktuacjami w zakresie popytu na jej usługi. Faktoring odwrotny pomaga firmom transportowym spłacać swoje zobowiązania wobec dostawców od razu, jednocześnie regulując płatność w dowolnym dla siebie terminie.

Faktoring odwrotny a dostawcy

Dostawcy współpracujący z branżą TSL niejednokrotnie mają problem z terminowym egzekwowaniem płatności. Faktoring odwrotny pozwala im jednak otrzymywać zapłatę niemal natychmiast po wystawieniu faktury. Ma to wpływ na stosunek dostawcy do konkretnego klienta. Szybkie regulowanie należności pomaga wypracować wizerunek solidnego i godnego zaufania partnera. Dzięki temu dostawcy chętniej współpracują z firmami, które stosują faktoring odwrotny. Na tego typu transakcjach zyskują obie strony – dostawca cieszy się szybką wpłatą, a jego klient zyskuje mocniejszą pozycję w negocjacjach.

Jak wykorzystać faktoring odwrócony w negocjacjach z dostawcami?

Nie jest tajemnicą, że przedsiębiorcy najchętniej współpracują z podmiotami wypłacalnymi, godnymi zaufania i takimi, które nie generują problemów. Taki partner jest bardzo wartościowy, dlatego często dostawca jest w stanie pójść mu na rękę. Oznacza to, że stosując faktoring odwrócony do opłacania faktur za dostawy, znajdujesz się na bardzo dobrej pozycji do negocjacji. Gdy już wyrobisz sobie opinię solidnego partnera, będziesz mógł uzyskać rabaty i innego rodzaju przywileje, jak np. pierwszeństwo dostaw. To niezwykle cenna wartość dodana przy korzystaniu z faktoringu odwróconego!

Faktoring odwrócony – rozwiązanie dla Twojej firmy

Masz wrażenie, że faktoring odwrócony to idealne rozwiązanie dla Twojej firmy? Koniecznie sprawdź usługi Transcash.eu. Opłacimy Twoje faktury za Ciebie, a następnie ustalimy dogodny termin spłaty. Wszystkie formalności są bardzo proste, a dokument można przesłać elektronicznie. Zyskaj lepsze warunki współpracy ze swoimi partnerami i wyprzedź rywali w konkurencyjnej branży TSL. Nie jesteś jeszcze przekonany do tego typu usług? Skontaktuj się z nami, a chętnie udzielimy ci więcej informacji!

Możesz także polubić

24.05.2024
Jak zachować płynność finansową w firmie spedycyjnej?

Rosnące długi branży transportowej, przy jednoczesnym spadku popytu na frachty, stanowią realne zagrożenie dla działalności przedsiębiorstw z sektora TSL. Ten problem w sposób szczególny dotyka […]

20.05.2024
Faktoring a bezpieczeństwo finansowe: jak uniknąć ryzyka?

Faktoring pozwala zwiększyć bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki niemu otrzymujesz zapłatę za wykonany przewóz w terminie dogodnym dla siebie, co pozwala utrzymać płynność finansową regulować zobowiązania […]

Weryfikacja firmy z branży TSL: Niemcy

Polsko-niemiecka współpraca ma się świetnie, szczególnie w branży TSL. Niemieckie firmy często i chętnie zlecają frachty polskim przewoźnikom, co daje im dominującą pozycję na tamtejszym […]

1 2 3 26