Polscy przewoźnicy obsługują około 20 proc. europejskiego rynku TSL, co stawia ich w pozycji kontynentalnego lidera. Taka współpraca daje szanse na spore zyski, ale niesie też zagrożenia związane z nieterminowymi płatnościami. Firmowy budżet w ryzach utrzyma faktoring, czyli usługa finansowania faktur.
Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polacy zostawili konkurencję daleko w tyle pod względem skali przewozów. W 2021 r. praca przewozowa przewoźników na europejskich drogach osiągnęła niemal 400 mln tonokilometrów, czyli o jedną czwartą więcej od drugich
w kolejności Niemców. Równocześnie dwie trzecie z nich stanowiły przewozy międzynarodowe, co oznacza, że kontrahenci zagraniczni polskich przewoźników przeważają nad krajowymi. Takie zlecenia bywają bardzo lukratywne, o ile pieniądze za ich realizację trafią na konto. W przeciwnym razie środki trzeba odzyskać, co w przypadku firm z zagranicy bywa żmudne i kosztowne. Właśnie dlatego w relacji z zagranicznym kontrahentem warto zabezpieczyć swoje interesy. Z pomocą przyjść może faktoring, który gwarantuje szybki dostęp do gotówki za zlecenie niezależnie od terminu płatności.
Faktoring to usługa finansowania faktur, których płatnikiem może być także kontrahent z zagranicy, rozliczających się w obcej walucie. Firma, która chce z niej korzystać, przekazuje fakturę do usługodawcy, czyli faktora, który wypłaca równowartość kwoty widniejącej na fakturze. Może to zrobić nawet w dniu jej przekazania, a czas oczekiwania na pieniądze zwykle nie przekracza kilkudziesięciu godzin od chwili zgłoszenia. Od tej chwili właścicielem należności staje się faktor
i to on na własną rękę odzyskuje ją od płatnika, zgodnie z terminem płatności. Ewentualna windykacja należności również leży po jego stronie.
Mikrofaktoring i faktoring pełny to podstawowe formy finansowania faktur, które oferuje Transcash. Pierwsza z nich umożliwia finansowanie pojedynczych faktur, doraźnie i zgodnie z bieżącymi potrzebami. Fakturę można przekazać do finansowania na podstawie podstawowych dokumentów, takich jak faktura i zlecenie transportowe, a pieniądze mogą trafić na konto klienta nawet tego samego dnia. Limit na finansowanie pojedynczej faktury wynosi 50 tys. zł (lub równowartość w walucie obcej), a prowizję opłaca się z końcem miesiąca, w którym firma korzystała z usługi.
Do finansowania stałych relacji z zagranicznymi kontrahentami warto wykorzystać faktoring pełny. To zobowiązanie długoterminowe, polegające na finansowaniu wszystkich faktur pochodzących od danego kontrahenta lub kontrahentów w wyznaczonym okresie. Korzystający z faktoringu pełnego w Transcash mogą liczyć wysoki limit finansowania (5 mln zł) i możliwość negocjacji prowizji. Kwota wypłacana w ramach finansowania jest pomniejszana o prowizję, a dodatkowo klient ponosi comiesięczną opłatę za administrowanie wierzytelnościami.
Faktoring zagraniczny jest jedną z odmian faktoringu i pozwala na finansowanie faktur wystawionych płatnikom spoza kraju, w którym działa firma klienta. W takiej sytuacji faktura zwykle wystawiana jest w obcej walucie, a to może wpłynąć na możliwość finansowania. W Transcash, niezależnie od formy faktoringu, finansujemy faktury wystawiane w złotówkach lub euro. Na konto klienta trafia jednak kwota z faktury wyrażona w złotówkach, przeliczona zgodnie z ustalonym w umowie kursem.
W ramach mikrofaktoringu finansujemy faktury wystawione płatnikom z Polski, Słowacji, Niemiec i Czech. Z kolei w pełnym faktoringu klient może przekazać faktury płatników z całej Europy,
z wyłączeniem Ukrainy, Mołdawii, Rosji i Białorusi.
Kryteria, które trzeba spełnić, żeby skorzystać z faktoringu, są zdecydowanie łagodniejsze od tych wymaganych przez banki, ale jedno nie podlega negocjacjom. Mowa o cesji wierzytelności, czyli prawie do przekazania prawa do należności z faktury na inny podmiot. W chwili, gdy firma decyduje się na faktoring, ceduje prawo do swojej należności na dostawcę usługi. Na takie przeniesienie musi jednak zgodzić się kontrahent – jeśli tego nie zrobi, skorzystanie z faktoringu nie będzie możliwe.
Klientom znajdującym się w takiej sytuacji proponujemy usługę pożyczki, równą kwocie widniejącej na fakturze i płatną w terminie jej spłaty przez kontrahenta.