fbpx

Jak wygląda Twoja samodzielna walka z dłużnikiem?

19.03.2018

Wykonujesz setki bezskutecznych telefonów, wysyłasz ponaglenia, które lądują w koszu, tracisz nerwy i czas, a to wszystko na nic? Który już raz sprawdzasz konto firmowe i widzisz, że obiecana zapłata nie wpłynęła we wskazanym terminie?

Z dłużnikiem ciężko jest się skontaktować, a co dopiero wyegzekwować od niego spłatę należności. Działając samodzielnie poświęcasz masę czasu i energii nie mając pewności czy wystarczająco zmotywujesz płatnika do wywiązania się ze zobowiązań. Pieniądz rodzi pieniądz, dlatego stały dostęp do środków finansowych jest niezbędny, aby przedsiębiorstwo mogło się rozwijać. Nieodzyskane należności zaburzają płynność finansową, powodują zatory płatnicze, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do pogorszenia relacji z partnerami biznesowymi. Wtedy podupada ogólna kondycja firmy. Takiej sytuacji można uniknąć decydując się na pomoc wyspecjalizowanych firm windykacyjnych, których skuteczność może okazać się  znacznie wyższa od Twojej indywidualnej.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy ekspertów?

Przedsiębiorcy mają ograniczone możliwości kontaktu z dłużnikiem, a w szczególności egzekwowania od niego pieniędzy. Prowadząc własny biznes nie potrzebują dodatkowego stresu i straty czasu na upominanie się o zapłatę. Profesjonalne firmy windykacyjne zatrudniają wykwalifikowaną kadrę pracowników, znających przepisy prawne, najskuteczniejsze kanały komunikacji, techniki negocjacyjne i metody umożliwiające jak najszybsze odzyskanie wierzytelności.

Kanały kontaktu wykorzystywane przez windykatorów są raczej standardowe – maile, SMSy, rozmowy telefoniczne, ale do takich podstaw należy dodać to, czego w przypadku indywidualnych interwencji brakuje – kompetencje do działań w ściśle określonych przepisach prawa, doświadczenie doświadczenie w planowaniu strategii dotarcia do dłużnika, umiejętność wpływania na rozmówcę. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że na wielu dłużników zadziała sam fakt, że sprawą interesuje się wyspecjalizowana firma windykacyjna. To wyraźny sygnał, że długu nie uda się zamieść pod dywan. Oczywiste jest to, że jeżeli dłużnik nie rozliczy się polubownie, to koszty będą rosły wprost proporcjonalnie do rozpoczynanych etapów windykacji – sądowego lub egzekucji komorniczej. Należy pamiętać, że profesjonalne firmy zarządzające wierzytelnościami oferują zarówno windykację polubowną, jak i sądową. Doświadczeni windykatorzy już na początku rozmowy potrafią określić typ dłużnika z jakim mają do czynienia – czy jest to osoba, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej, czy nałogowy wyłudzacz, w stosunku do którego należy zastosować bardziej radykalne techniki.

Windykatorzy działają TYLKO zgodnie z prawem.

Istnieją fora internetowe, jednoczące dłużników. Można tam znaleźć wiele ciekawych porad informacji o tym, że windykator nie ma prawa żądać od nikogo zapłaty, jego działania są niezgodne z prawem, dług najlepiej zignorować bo po paru latach się przedawni. Są to oczywiście mity, w które nikt nie powinien wierzyć, a tym bardziej zgodnie z nimi postępować. Windykator to legalny zawód, w profesjonalnych firmach wykonywany zgodnie z przepisami prawa. Owszem, nie zajmie on Twojego konta, nie eksmituje z domu – nie ma takich praw jak komornik i właśnie dlatego warto z nim rozmawiać. Szczera i otwarta rozmowa z wykwalifikowanym windykatorem to  szansa na polubowne rozwiązanie sprawy,, ustalenie dogodnych dla obu stron warunków rozliczenia się z wierzycielem, a przede wszystkim sposób na pozbycie się ciążącego długu i strachu przed tym co może się jeszcze wydarzyć.

Długi są często spowodowane nagłą, trudną sytuacją życiową – chorobą, utratą pracy, tym, że dłużnik sam czeka na pieniądze od swojego kontrahenta i nie stać go na pokrycie bieżących rachunków. Sytuacje są różne, a dłużnicy czując wstyd i bezradność, często wolą uciec od problemu. Jedno jest pewne, dług należy uregulować – takie jest prawo. Jeżeli dłużnik nie ma pomysłu na to jak w swojej trudnej sytuacji zmierzyć się z długiem, to windykator przedstawi mu możliwe rozwiązania.  Jego zadaniem jest reprezentowanie spraw klienta, prowadzenie skutecznych negocjacji, mających doprowadzić do jak najszybszego odzyskania pieniędzy, a nie pogłębienia konfliktu pomiędzy stronami. Wbrew wszelkim wyobrażeniom po drugiej stronie słuchawki jest człowiek otwarty na rozmowę, chcący zobaczyć w dłużniku chęć współpracy, ale przede wszystkim spłaty zadłużenia.

Jak wybrać firmę windykacyjną?

Twój priorytet jest oczywisty – szybkie odzyskanie pieniędzy najlepiej na koszt dłużnika. Dlatego decydując się na współpracę z firmą windykacyjną weź pod uwagę czym się ona specjalizuje. Jeżeli jesteś właścicielem przedsiębiorstwa budowlanego – znajdź kogoś, kto jest ekspertem w tej dziedzinie, zna prawo budowlane, firmy działające w branży, a także dłużników. Prowadzisz firmę transportową? Korzystaj z wiedzy, doświadczenia firm wyspecjalizowanych w branży TSL. Jeżeli zgłosisz się do firmy, która do tej pory windykowała klientów indywidualnych, musisz liczyć się z tym, że w relacji B2B mogą nie być aż tak skuteczni. Przecież wiedza specjalistyczna ma ogromny wpływ na szybką ocenę sprawy a tym samym szybkie osiągnięcie celu w postaci odzyskania należności.