fbpx

Dlaczego warto sprawdzić wiarygodność potencjalnego kontrahenta?

11.09.2018

Jesteś przedsiębiorcą, współpracujesz z kontrahentami, partnerami biznesowymi i klientami. Ta współpraca przekłada się na zyski Twojej firmy. Właśnie dlatego tak ważne jest nawiązywanie relacji z uczciwymi firmami — warto mieć pewność, że pieniądze za wykonaną usługę lub sprzedany towar wpłyną na Twoje konto w określonym terminie. Ryzyko nawiązania współpracy z nierzetelnym przedsiębiorcą może zminimalizować weryfikacja wiarygodności kontrahenta.

Poświęcasz chwilę, zyskujesz czas i pieniądze.

W natłoku codziennych obowiązków, napiętego kalendarza spotkań i tras, które masz do pokonania ciężko znaleźć chwilę na sprawdzenie firmy, z którą właśnie nawiązujesz współpracę. Warto jednak wziąć pod uwagę, że weryfikacja kontrahenta, pozwoli Ci uniknąć kłopotliwych sytuacji związanych z upominaniem się o własne pieniądze. Choć wzajemny kredyt zaufania jest ważny w momencie nawiązywania nowych relacji biznesowych, to jednak warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat firmy. Nie musi się to wiązać z dużymi kosztami znaczna część firm, jest zaopiniowania w internecie. Znajdziesz tam informacje zarówno na temat jakości świadczonych usług, jak i wiarygodności płatniczej. Weryfikacja wiarygodności nie zajmie Ci dużo czasu w perspektywie długości nowego kontraktu, a może zaowocować jego oszczędnością w przyszłości. Przede wszystkim możesz uniknąć nawiązania współpracy z nieuczciwym kontrahentem, który nie zapłaci za Twoje usługi, nie marnujesz zasobów na dochodzenie swoich należności, a co najważniejsze masz komfort psychiczny wiedząc, że współpracujesz z przedsiębiorcą, który nie zawiedzie Twoich oczekiwać.

Weryfikacja wiarygodności kontrahenta — jak to zrobić?

Podstawowym krokiem jest sprawdzenie ogólnych informacji w przeglądarce internetowej. Wiedzę na temat potencjalnego kontrahenta możesz czerpać z artykułów, stron internetowych, for lub portali branżowych. Źródłem cennych informacji są portale społecznościowe, na których znajdziesz opinie na temat potencjalnego klienta.
Bardziej zaawansowanym sposobem weryfikacji jest sprawdzenie rejestrów takich jak Krajowy Rejestr Sądowy, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, a także Główny Urząd Statystyczny. W celu wyszukania danych na temat potencjalnego kontrahenta wystarczy podać jego NIP lub Regon. Możesz także skorzystać z systemu stworzonego przez Komisję Europejską – SEED-on-Europa, w którym znajdziesz informacje na temat wyrobów akcyzowych firmy. Firmy korzystające z platformy Trans.eu mają możliwość sprawdzania opinii wystawianych w systemie, największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie są to anonimowe wpisy. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że podane informacje są bardziej rzetelne od anonimowych wpisów w internecie.

Nie musisz płacić.

Weryfikacja wiarygodności kontrahenta często kojarzy się z koniecznością zapłaty w zamian za otrzymane informacje. W dobie coraz szybciej rozwijających się social mediów, w których niewiele da się ukryć, płacenie za zdobycie informacji wydaje się zbędne. Zwłaszcza w przypadku branży TSL, która jak na tyle hermetyczna, że każdy przewoźnik, załadowca, lub spedytor zna przynajmniej jedną firmę, która miała okazję współpracować lub nadal współpracuje z jego potencjalnym kontrahentem, może więc zasięgnąć opinii z pewnego źródła.
Jak widać możliwości zweryfikowania firmy jest wiele, można powiedzieć, że każdy z nich masz na wyciągnięcie ręki, czy nie warto z tego skorzystać, by zabezpieczyć swoje finanse i uniknąć walki o należne Ci pieniądze?