fbpx

40 euro rekompensaty za koszty windykacji – sprawdź jak z niej skorzystać.

29.11.2018

Właściciele firm transportowych codziennie dokładają wszelkich starań by towar dojechał na miejsce rozładunku bezpiecznie i terminowo. W realiach branży TSL kontrahent nie zawsze odpłaca się taką samą sumiennością – szczególnie jeśli chodzi o terminowe płatności.

Oczekiwanie na pieniądze i brak pewności czy zapłata w ogóle kiedykolwiek wpłynie na konto z jednej strony powodują stres i frustrację przewoźników, z drugiej znacznie ograniczają możliwości inwestowania w rozwój. Sposobem na zmobilizowanie dłużnika do szybkiej spłaty zobowiązania jest przekazanie sprawy w ręce profesjonalnej firmy windykacyjnej, której skuteczność w egzekwowaniu pieniędzy osiąga znacznie wyższy wskaźnik niż samodzielne działania. Wielu przewoźników chcąc zminimalizować wydatki firmy unika przekazania sprawy firmie windykacyjnej. Warto jednak zaznaczyć, że każdy wierzyciel ma prawo do rekompensaty  za koszty windykacji o równowartości 40 euro.

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, która daje prawo dochodzenia rekompensaty za koszty windykacji weszła w życie już w kwietniu 2013 roku, mimo to nadal wielu przedsiębiorców nie korzysta z tego przywileju. Z danych Transcash wynika, że tylko w przypadku 47% spraw przekazanych do windykacji faktura została zgłoszona wraz z notą obciążeniową na 40 euro. Uzyskanie takiego zadośćuczynienia od kontrahenta, który spóźnia się z regulowaniem zobowiązań pozwala nie tylko zminimalizować lub zupełnie wyrównać koszty windykacji, ale także zdyscyplinować płatnika, który ponosząc dodatkową opłatę następne faktury będzie opłacał zgodnie z ustalonym terminem. Procedura wystawienia noty na 40 euro jest prosta i nie wymaga wiele czasu. O tym jakie warunki należy spełnić aby uzyskać rekompensatę i jak obliczyć jej rzeczywistą wartość przepytasz w artykule, w którym wypowiedzi eksperckiej udzielił Maciej Maroszyk – Lider Departamentu Sądowo-Egzekucyjnego w Transcash.