fbpx

Rośnie zainteresowanie faktoringiem dla transportu. Raport TransFactor 1Q 2019

12.04.2019

Firmy transportowe wykazują coraz większe zainteresowanie usługą faktoringu. Obserwujemy to w raportach TransFactor, które wskazują na gwałtowny wzrost wartości wypłacanych z roku na rok pieniędzy. W 2018 roku Transfactor sfinansował  około 30 tysięcy faktur o łącznej wartości prawie 100 milionów PLN. Skąd takie zainteresowanie usługą i czego możemy spodziewać się w 2019 roku?

Branża transportowa rozwija się szybko, a przewoźnicy dostają coraz więcej zleceń. Wraz z obsługą dodatkowych tras, rosną także koszty prowadzenia działalności. Często pojawia się konieczność zatrudnienia nowych pracowników — kierowców, spedytorów, księgowych. Zlecenia spływają regularnie, koszty rosną, zyski teoretycznie też powinny, ale nadal pozostaje nierozwiązany problem długich terminów płatności. I właśnie tu pojawia się bariera dla budowania własnej poduszki finansowej. Zanim pieniądze wpłyną na konto trzeba dwukrotnie wynagrodzić pracowników — np. w sytuacji, gdy termin płatności wynosi 60 dni. W międzyczasie pojawiają się dodatkowe wydatki takie jak naprawy samochodów, wymiana opon, lub sprzętu w takich sytuacjach pojawia się konieczność korzystania z własnych oszczędności lub zewnętrznych źródeł finansowania między innymi linii kredytowych. Okazuje się, że otrzymane po dwóch miesiącach wynagrodzenie, już dawno zostało wydane.

Przewoźnicy, którzy świadomie prowadzą i rozwijają swój biznes, wdrażają faktoring w strategię finansową swojej firmy, dzięki czemu otrzymują stałe wpływy na konto. Pozwala to mądrze zarządzać wpływami i wydatkami, a także tworzyć własne oszczędności.
Zalety usługi finansowania faktur zaczynają dostrzegać także załadowcy, którzy coraz chętniej wyrażają zgodę na cesję wierzytelności. Dzięki faktoringowi strony mogą umówić się na lepsze warunki współpracy. Coraz częściej zdarza się, że zleceniodawca podnosi stawkę przewoźnikowi w zamian za wydłużenie terminu płatności. Dla klientów Transfactor taka zmiana terminu rozliczenia nie stanowi żadnej różnicy, ponieważ wynagrodzenie za zrealizowaną usługę i tak wpływa na ich konto kilka godzin po wystawieniu faktury.

Faktoring w transporcie – 1Q 2019

Wszystkie, wymienione powyżej argumenty docierają do właścicieli firm transportowych i przekonują ich, że warto rozwiązywać problem długich terminów płatności faktoringiem. Mamy na to dowód w postaci liczb, a co one nam mówią?
W pierwszym kwartale 2019 roku Transfactor sfinansował 123% więcej faktur dla branży transportowej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Ich łączna wartość wzrosła o 152% w stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2018 roku.

Dane z raportu Transfactor – podsumowanie 1Q 2019 roku

Dane z raportu Transfactor – podsumowanie 1Q 2019 roku

 

Wartość sfinansowanych faktur jest sumą wartości pieniędzy wypłaconych w usłudze mikrofaktoringu (finansowanie pojedynczych faktur ze zleceń spotowych, klient sam decyduje, którą z wystawionych faktur i kiedy chce sfinansować) oraz w usłudze faktoringu (finansowanie dla przewoźników, którzy mają stałe umowy z kontrahentami i przesyłają do sfinansowania wszystkie faktury wystawiane na konkretną firmę). 70% wartości faktur dotyczyło faktoringu, natomiast 30% to fv mikrofaktoringowe.

Dane z raportu Transfactor – podsumowanie 1Q 2019 roku

 

W pierwszym kwartale 2018 roku sytuacja była bardzo podobna. Wartość faktur sfinansowanych w usłudze faktoringu stanowiła 76% pieniędzy wypłaconych klientom Transfactor, a mikrofaktoringowej 24%.

Dane z raportu Transfactor – podsumowanie 1Q 2019 roku

Dlaczego przewoźnicy coraz chętniej sięgają po faktoring?

Faktoring jest jedynym dostępnym na rynku rozwiązaniem długich terminów płatności. To sposób na poprawę przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Dzięki niemu przewoźnicy mogą skutecznie unikać zatorów płatniczych. Jest to także usługa dla firm, które zmagają się z problemami finansowymi i potrzebują stałego dostępu do pieniędzy, aby terminowo regulować zobowiązania i wyjść z długów. Możliwość przyjmowania wynagrodzenia, już w dniu wykonania zlecenia transportowego ułatwia realizację wielu celów biznesowych – zarówno tych związanych z rozwojem, inwestycjami, obsługą większej ilości zleceń jak i poprawą sytuacji finansowej. Często pozwala przewoźnikom zdecydować się na kontrakt z producentem, który proponuje atrakcyjne stawki, ale narzuca długie terminy płatności.

Warto też pamiętać, że branża transportowa zmaga się z ogromną skalą problemu nieterminowych płatności. Faktoring temu zapobiega – zleceniodawcy są bardziej sumienni w regulowaniu należności na konto faktora niż w przypadku rozliczania się bezpośrednio ze zleceniodawcą. Co więcej przewoźnicy unikają kosztów związanych z windykacją dłużnika. Przedstawione dane wskazujące wzrost sfinansowanych faktur, są także dowodem rosnącej świadomości przewoźników. Właściciele firm transportowych są coraz bardziej przekonani, że lepiej jest unikać problemów niż je rozwiązywać.

Rozwój transportu nabiera coraz większego tempa, ciężko znaleźć drugą tak dynamiczną branżę jak TSL. Jej udział w gospodarce jest prawie dwukrotnie wyższy niż minionej dekadzie. Nadal jednak występuje tu problem długich terminów płatności i nieterminowego regulowania faktur przez zleceniodawców. Przewoźnicy są zmuszeni szukać rozwiązań dzięki, którym rozwój ich biznesu nie będzie wstrzymywany, a oni sami będą w stanie sprostać nieustannie rosnącym kosztom paliwa, energii, zatrudnienia. Coraz więcej firm transportowych znajduje rozwiązanie w faktoringu i mikrofaktoringu.

Barbara Kolman-Stanclik