Coraz częściej oprócz analizy bieżących wydatków, przewoźnicy przyglądają się narzędziom i nowoczesnym metodom umożliwiającym wygenerowanie większych oszczędności. Jednym z rozwiązań jest wdrożenie aplikacji Goodloading, pozwalającej na optymalizację procesu załadunku.
Jeśli firma przewozowa, realizująca zlecenia dla jednego producenta, organizuje transport towarów na 20 ciężarówkach miesięcznie i uzyska choćby dodatkowe 5% wykorzystanej przestrzeni ładunkowej, w skali roku – mówimy tutaj nawet o kilkudziesięciu tysiącach złotych przychodu. Użytkownicy Goodloading mówią wprost o zadowoleniu klienta, któremu wycenia się transport na niższą kwotę. Kierowcy i osoby odpowiedzialne za załadunek także zyskują, gdy otrzymują dokument dotyczący sposobu rozmieszczenia ładunku.
Rosnące koszty prowadzenia działalności czy brak terminowych spłat mogą być dużym problemem dla firm przewozowych. Na kłopoty firm transportowych pod kątem finansowym wpływa także wzrost inflacji, pensji minimalnej i coraz większe problemy ze znalezieniem kierowców. Jak wynika z danych i analiz Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, zaległe zadłużenie przedsiębiorców zajmujących się drogowym transportem towarów przekroczyło 2 miliardy złotych w 2023 roku. Jest to prawie 11% wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem. Sposobem na uniknięcie długów jest wsparcie płynności finansowych dzięki usługom takim jak faktoring, które pozwalają uzyskać płatność szybciej.
Innym wyzwaniem może być stosunkowo duża liczba pustych przejazdów. Według danych Eurostatu, w 2022 roku niemal 22% przejazdów w Unii Europejskiej było pustych. Firmy, które chcą generować większe zyski, mogą spróbować zmniejszyć ilość przejazdów na pusto, np. planując doładunki.
Firmy przewozowe muszą bacznie zwracać uwagę na ograniczenia i przepisy, aby nie otrzymać dotkliwych kar i mandatów. Kwestie takie jak czas pracy kierowcy, przeładowane auto lub przekroczony nacisk na oś prowadzą do nakładania kar dla przewoźników. Świadome przekraczanie tych granic może być niebezpieczne, a także dotkliwe w skutkach. Co więcej, firmy muszą mierzyć się z nowymi przepisami oraz wytycznymi, związanymi na przykład z Pakietem Mobilności. Wymagają one między innymi zrównoważonego rozwoju i zmniejszenia emisyjności dwutlenku węgla.
Istotne wyzwanie dla firm transportowych stanowi także nieoptymalny załadunek, który bezpośrednio wpływa na efektywność i koszty. W codziennej pracy przewoźnicy napotykają typowe problemy związane z nieoptymalnym załadunkiem, takie jak strata przestrzeni czy niedostateczne wykorzystanie potencjału pojazdów. Każdy niewykorzystany metr kwadratowy przestrzeni w pojeździe to utracone możliwości załadunku dodatkowych towarów. To z kolei prowadzi do nadmiernych przejazdów, zwiększając zużycie paliwa i generując dodatkowe koszty operacyjne. Ponadto, problemy z załadunkiem mogą przekładać się na opóźnienia w dostawach, co jest szczególnie problematyczne nie tylko dla firm przewozowych, ale także ich klientów. Opóźnienia wpływają negatywnie na relacje biznesowe, ale także generują dodatkowe koszty, takie jak kary za nieterminowe dostawy czy nieplanowane dodatkowe godziny pracy dla kierowców.
Przewoźnicy mają więc niełatwe zadanie, aby sprostać stawianym im wyzwaniom. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z problemami jest wdrożenie automatyzacji, aby zwiększyć efektywność w poszczególnych procesach. Te przedsiębiorstwa, które są otwarte na nowe technologie i zmiany, mogą sporo zyskać.
Jednym ze sposobów na oszczędności w transporcie jest wdrożenie systemów wspierających planowanie załadunku. Dostępne na rynku planery mają przede wszystkim zwiększyć wydajność całego procesu, przyspieszyć go, a dzięki optymalizacji miejsca wygenerować większe oszczędności dla firm. Planowanie załadunku w tradycyjny sposób, szczególnie w przypadku przewozu różnorodnych ładunków, może prowadzić do niewykorzystania całości miejsca w pojeździe. To generuje dodatkowe koszty, które trzeba przeznaczyć na zwiększenie floty i zatrudnienie dodatkowych pracowników.
Główną zaletą wdrożenia systemu do planowania załadunku są korzyści finansowe. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu przestrzeni ładunkowej, możliwe jest zwiększenie ilości przewożonych towarów jednocześnie. Obliczenie nacisków na osie i DMC pozwoli nie tylko uniknąć niebezpiecznych zdarzeń podczas transportu, ale także uniknąć wysokich mandatów podczas kontroli i kosztów związanych z koniecznością przeładunku. Planer załadunków umożliwia także lepsze zarządzanie transportem, eliminując puste przebiegi. Dzięki temu, firmy transportowe mogą zmniejszyć koszty związane z niepotrzebnymi przejazdami oraz zwiększyć efektywność swojej floty.
Korzyści finansowe wynikają także z oszczędności czasu. Dostępne na rynku planery załadunków pozwalają przyspieszyć procesy z nim związane, zwiększając jednocześnie efektywność pracowników.
Jednym z popularnych narzędzi do optymalizacji załadunku jest Goodloading. Aplikacja ta wykorzystywana jest przez tysiące firm w ponad 100 krajach świata. Posiada wiele funkcjonalności, dzięki czemu może stawić czoła różnym wyzwaniom firm działających w branży TSL.
Goodloading pozwala precyzyjnie, a przy tym niezwykle szybko, zoptymalizować rozmieszczenie ładunków na powierzchni naczepy czy busa. Dostępne algorytmy oraz intuicyjna obsługa pozwalają błyskawicznie rozkładać ładunki w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Dotyczy to nie tylko palet, ale przede wszystkim ładunków zróżnicowanych pod względem rozmiarów. W efekcie otrzymujemy projekt załadunku, który dzięki efektywnemu rozmieszczeniu może zaoszczędzić sporo miejsca, a w konsekwencji przełożyć się na mniejszą ilość pojazdów potrzebnych do wykonania zlecenia. Możliwe jest również osadzenie programu wewnątrz systemu TMS i automatyczne obliczenia wraz z rekomendacjami pozwalającymi na dobór innego auta.
Główne funkcje Goodloading:
Goodloading jest narzędziem stworzonym z myślą o efektywności i oszczędnościach. Dzięki zaawansowanym funkcjom firmy transportowe mogą nie tylko zoptymalizować swoje załadunki, ale także poprawić swoją konkurencyjność na rynku. W dobie rosnących kosztów działalności, inwestycja w takie narzędzia staje się niezbędna dla firm dążących do sukcesu.
Chcesz przetestować Goodloading? Zarejestruj się i wypróbuj wersję demo za darmo! Jeśli chciałbyś przetestować pełną wersję aplikacji Goodloading przed zakupem, napisz na info@goodloading.com, nadamy Ci dostęp do testów!