Polskę z Litwą łączą bliskie stosunki gospodarcze, a także mocna pozycja branży transportowej w naszych krajach. Na Litwie przychody z branży TSL generują aż 13 proc. lokalnego PKB, co daje jej pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby przewiezionych towarów w przeliczeniu na mieszkańca. Jest więc spora szansa, że poszukując zagranicznych przewoźników, trafisz na firmy z Litwy. Radzimy, w jaki sposób sprawdzić, czy tamtejszy kontrahent jest rzetelny.
Na początku poradnika zawarliśmy uwagi o samodzielnej weryfikacji litewskiej firmy, a następnie informacje o prowadzeniu działalności gospodarczej w tym kraju oraz jej popularnych formach. Następną sekcję poświęciliśmy sprawdzaniu przedsiębiorstw w publicznych bazach, uwzględniając zawarte w nich informacje. Polskich przedsiębiorców ucieszy fakt, że część z nich fubkcjonuje w naszym języku, a zdecydowana większość jest dostępna po angielsku. Informacje z publicznych rejestrów można uzupełnić raportami wywiadowni gospodarczych. W zestawieniu uwzględniliśmy te, z których skorzystać można w Polsce, ale mające litewskie oddziały.
Druga część naszego poradnika koncentruje się na sprawdzaniu litewskich firm z branży TSL. Przedstawiamy dokumenty niezbędne do legalnego prowadzenia działalności przewozowej oraz wskazujemy, jak ocenić ich aktualność i wiarygodność. Omawiamy też specyfikę działalności spedycyjnej na Litwie oraz zasady związane z uzyskaniem polisy ubezpieczeniowej przewoźnika i spedytora w tym kraju.
Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem dotyczącym weryfikacji kontrahentów z Niemiec oraz z radami na temat sprawdzania partnerów z Polski, dostępnymi na naszym blogu.