Niewypłacalny kontrahent może wpędzić firmę w poważne kłopoty, z bankructwem włącznie. Już kilka nieuregulowanych faktur może doprowadzić do zatorów płatniczych i wywołać lawinę trudności finansowych. Tym sytuacjom można zapobiec wybierając usługi finansowe zwiększające ochronę firmy w relacjach z jej płatnikiem.
Zatory płatnicze powstają, gdy kontrahenci nie regulują faktur w terminie. Jeśli nie zareagujesz w porę, utrata płynności finansowej i towarzyszące jej długi są kwestią czasu.
Ryzyko zatorów płatniczych jest nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej, ale można je zminimalizować. Weryfikacja potencjalnego partnera biznesowego może Cię uchronić przed ryzykowną współpracą i jej konsekwencjami. Po zawarciu umowy bezpieczeństwo płatności możesz wesprzeć dwojako, z pomocą faktoringu lub ubezpieczenia należności.
Jeśli twój potencjalny kontrahent w przeszłości miał problemy z płatnościami lub ma je obecnie, współpraca z nim pociąga za sobą spore ryzyko. Jego sytuację finansową możesz sprawdzić w publicznych rejestracjach gospodarczych lub z pomocą komercyjnych wywiadowni, które za opłatą prześwietlą sytuację firmy i wydadzą opinię co do jej wiarygodności. Zgodnie z maksymą „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, warto zainwestować w weryfikację, żeby uniknąć przyszłych strat.
Faktoring pozwala otrzymać zapłatę za fakturę w krótkim czasie, często nawet w kilkanaście minut. W tej usłudze faktor (usługodawca) wypłaca Ci pieniądze z faktury, a zwrot pieniędzy otrzymuje od płatnika faktury.
Faktoring w wersji pełnej polega na finansowaniu wszystkich faktur pochodzących od konkretnego kontrahenta. W Transcash oferujemy go w wariancie bez regresu, co chroni Cię przed konsekwencjami niewypłacalności płatnika.
Regresem określa się sytuację, gdy faktor, który nie otrzyma zapłaty, wraca do klienta po zwrot wypłaconych mu pieniędzy. Taka sytuacja nastąpi, gdy decydujesz się na opcje faktoringu z regresem. W Transcash w opcji bez regresu oferowany jest faktoring pełny, przy czym warunkiem ochrony przed niewypłacalnością jest wykupienie ubezpieczenia usługi. W związku z tym usługa jest droższa, ale dzięki temu nie musisz martwić się o to, czy kontrahent zapłaci. Jeśli okaże się niewypłacalny, koszty mogą pokryć pieniądze z polisy.
Gwarancja szybkiej zapłaty należności przy relatywnie niskim koszcie faktoringu pozwala na utrzymanie płynności finansowej i uniknięcie zatorów płatniczych. Wybierając pełny faktoring w Transcash, możesz liczyć na wysokie limity finansowania dostosowane do potrzeb twojej firmy oraz przejrzystość opłat.
Ubezpieczenie należności to kolejny sposób na uniknięcie problemów z niewypłacalnym kontrahentem. Pozwala uzyskać odszkodowanie w wypadku, gdy kontrahent nie ureguluje swoich zobowiązań, o ile okoliczności tego zdarzenia zostały ujęte w polisie. W przeciwieństwie do stosunkowo prostego faktoringu pełnego, ubezpieczenie należności wiąże się z rozbudowanymi formalnościami i bywa kosztowne.
Wysokość składki, czyli podstawowej opłaty wynikającej z umowy, zależy od wielkości obrotów firmy. Im są większe, tym wyższa będzie składka ubezpieczeniowa. W przypadku ubezpieczenia należności trzeba się liczyć również kosztami windykacji oraz opłatą za ocenę ryzyka, które w Transcash są bezpłatne.
Na niekorzyść tego ubezpieczenia działa również długotrwała procedura rozpatrywania wniosków oraz długie oczekiwanie na wypłatę środków. Oczywiście, pod warunkiem, że uda się je odzyskać, ponieważ warunki, w których ubezpieczenie przewiduje spłatę należności, są ściśle określone w umowie. Niektóre polisy umożliwiają wypłatę pełnej kwoty zaległości wyłącznie w sytuacji, gdy dłużnik ogłosi upadłość. Przed decyzją o wykupieniu ubezpieczenia należności warto więc dokładnie przestudiować warunki, na jakich otrzymasz odszkodowanie.
W czasach kiepskiej koniunktury, której doświadcza branża TSL, rola szybkich i sprawnych płatności rośnie. Właśnie dlatego warto zabezpieczyć swoje interesy dzięki odpowiednio dobranym usługom finansowym. Faktoring bez regresu wspiera płynność finansową Twojej firmy i chroni Cię, gdy trafisz na problematycznego płatnika.