fbpx

Nie złożyłeś deklaracji PIT? Fiskus o tym nie zapomni.

28.03.2018

Zapominalskim, żyjącym w ciągłym niedoczasie i lubiącym odkładać wszystko na ostatnią chwilę, przypominamy – powoli dobiega końca czas składania deklaracji podatkowej. PIT-36, PIT-37 i PIT-38 możemy rozliczyć do 30 kwietnia. Dotrzymanie tego terminu pozwoli nam uniknąć pisania czynnego żalu lub co gorsza płacenia kar finansowych za tzw. wykroczenia skarbowe.

Im bardziej odwlekamy termin składania deklaracji, tym bardziej powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, która przyda nam się podczas czekania na swoją kolej w urzędzie skarbowym – zwłaszcza w ostatnim tygodniu kwietnia. Oczywiście żyjemy w dobie dobrodziejstw informatycznych i najlepszym rozwiązaniem będzie rozliczenie online. W internecie znajdziemy wiele programów umożliwiających złożenie deklaracji w formie elektronicznej, wraz z dokładną instrukcją. Dodatkową zaletą rozliczenia online jest minimalizacja ryzyka popełnienia błędu – program podpowiada, które pole pominęliśmy, a w którym występują błędne dane.

Kary za nierozliczony PIT

Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym z wykroczeniem mamy do czynienia gdy kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej jest mniejsza niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia, w tym roku to 10500 zł. Kara grzywny za takie wykroczenie wynosi od 210 zł do 4200 zł, a w przypadku podatnika, który odmówi przyjęcia mandatu może wzrosnąć nawet do 42000 zł – decyzję podejmie sąd.