fbpx

Kiedy faktoring opłaca się najbardziej?

20.12.2018

Zainteresowanie finansowaniem faktur rośnie, nadal jednak istnieje wokół niego wiele kontrowersji. Można spotkać się z negatywnymi opiniami na temat kosztów, które zdaniem przewoźników są za wysokie. Niektórzy twierdzą, że lepiej jest poczekać na pieniądze nawet 3 miesiące niż płacić prowizje faktorowi. Dlaczego zatem tak wiele firm sięga po to rozwiązanie? Otóż uwolnienie pieniędzy zamrożonych w fakturach ułatwia zarządzanie finansami i planowanie wydatków oraz inwestycji. Faktoring pozwala swobodnie obracać zarobionymi pieniędzmi i pomnażać zyski. Do upływu terminu płatności można nimi obrócić wielokrotnie. Po przeliczeniu zysków jakie firma wygenerowała w tym czasie okazuje się, że korzyści znacznie przewyższają koszty.

Oczywiście jak każda inna usługa, tak i faktoring  w nie każdej firmie znajdzie swoje zastosowanie. Są jednak sytuacje, w których będzie on szczególnie przydatny, a co najważniejsze opłacalny. Przede wszystkim jest to rozwiązanie, które najlepiej wpisuje się w potrzeby firm sprzedających usługi i towary z odroczonym terminem płatności. Jeżeli dopiszemy do tego współpracę z rozbudowanym łańcuchem podwykonawców możemy stwierdzić, że firmy transportowe idealnie wpisują się w te ramy. Warto jednak zaznaczyć, że faktoring najlepiej sprawdza się jako usługa prewencyjna – stosowana jako część strategii finansowej firmy. Pozwoli to przedsiębiorcy planować przepływy pieniężne i unikać luk finansowych nawet wtedy gdy pojawią się nieprzewidziane wydatku, lub któryś z kontrahentów spóźni się z uregulowaniem należności. Jak zatem najlepiej wykorzystać faktoring w firmie transportowej?

Masz nowego kontrahenta – czy wiesz jakim jest płatnikiem?

Zawieranie nowych umów to zawsze pewien rodzaj ryzyka. Na początku zaufanie do kontrahenta może być ograniczone – zwłaszcza jeżeli chodzi o terminowe regulowanie zobowiązań. W tym przypadku faktoring daje poczucie bezpieczeństwa, że zapłata za wykonaną usługę na pewno wpłynie na konto. Z drugiej strony zleceniobiorca wysyła swojemu kontrahentowi sygnał, że jest profesjonalnym przedsiębiorcą, dbającym o rzetelne i terminowe wykonywanie zleceń, ale też terminowe płatności za swoją dobrze wykonaną pracę. Faktoring w tym przypadku może działać na płatnika dyscyplinująco. Zwykle wierzytelności objęte cesją są traktowane priorytetowo w odniesieniu do innych faktur, nieobjętych finansowaniem.

Chcesz mądrze planować wpływy, wydatki i inwestycje?

Bez względu na wielkość firmy i zakres działalności, podstawą jej dobrego funkcjonowania jest planowanie budżetu. Długie terminy płatności sprawiają, że racjonalne zarządzanie pieniędzmi firmy jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, które generują wysokie koszty. Planowane wydatki ograniczają się wtedy do niezbędnych potrzeb, a nie inwestycji nakręcających rozwój przedsiębiorstwa. Faktoring to narzędzie, które zapewnia stałe wpływy na konto. Dzięki temu przedsiębiorcy mają pewność, że pieniądze są w zasięgu ich ręki. Mogą więc zaplanować pewną sumę na rozwiązania ułatwiające prowadzenie działalności, bez obaw, że zabraknie pieniędzy na finansowanie bieżących potrzeb. Jednocześnie Planowanie wydatków w taki sposób ogranicza ryzyko powstania zatorów płatniczych.

Chcesz zyskać przewagę konkurencyjną?

Młode firmy mają przed sobą duże wyzwanie – wyróżnić się i budować przewagę konkurencyjną. To trudne zadanie, zwłaszcza w branży transportowej, w której zaufanie do młodych firm jest ograniczone. Zatory płatnicze w takim przypadku mogą być tragiczne w skutkach, dlatego warto zapobiegać im od samego początku. Młodzi przedsiębiorcy mogą wykorzystać faktoring na różne sposoby. Po pierwsze faktor weryfikuje wiarygodność płatniczą zleceniodawcy, dzięki czemu przewoźnicy upewniają się, że firma jest godna zaufania i warto nawiązać z nią współpracę. Poza tym otrzymują pieniądze na czas i  mogą spać spokojne, wiedząc, że mają środki nawet na nieprzewidziane wydatki. Zyskują też czas, który do tej pory tracili na pilnowanie płatności. (Dobry faktor nie tylko sam monitoruje płatności, ale oferuje tę usługę bez dodatkowych opłat.) Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku jednoosobowych firm, w których właściciel jest jednocześnie kierowcą, księgowym i spedytorem. Ważną korzyścią jest też poprawa relacji biznesowych, w których pośredniczy faktor. Wykluczamy konflikty i frustracje związane z opóźnieniem płatności.

Faktoring to narzędzie finansowe, które ułatwia przedsiębiorcom zarządzanie pieniędzmi firmy.  Co więcej jest on bezpieczny ponieważ nie stanowi dodatkowego obciążenia w postaci comiesięcznej raty.