fbpx

Jak poprawić cash flow?

30.11.2018

Pieniądze są paliwem każdego biznesu. Umożliwiają rozwój przedsiębiorstwa, oraz gromadzenie oszczędności, które stanowią zabezpieczenie na przyszłość. Każdy przedsiębiorca ma świadomość tego, że ich brak może doprowadzić do wielu niewygodnych sytuacji jak np. opóźnienia w płatnościach na rzecz usługodawców.

Co robić by utrzymać wskaźnik przepływów pieniężnych na poziomie umożliwiającym rozwój i dającym poczucie bezpieczeństwa przedsiębiorcy?

Planowanie inwestycji

Kontrolowanie wpływów na konto i planowanie wydatków zgodnie z obecnym stanem Twojego rachunku, to podstawa dobrego zarządzania budżetem firmy. Jeżeli jesteś właścicielem małej firmy i sam pilnujesz swojego budżetu możesz to zrobić z wykorzystaniem gotowych aplikacji księgowych lub tabeli w Excelu. Dobrze przygotowane zestawienie, wraz z określonymi terminami płatności pozwala oszacować wolne środki, które możesz zainwestować w nowe rozwiązania. Unikniesz dzięki temu wydawania większych ilości pieniędzy niż masz do dyspozycji.

Sprawdzaj wiarygodność płatniczą kontrahentów

Terminowość płatności Twoich kontrahentów ma bezpośredni wpływ na płynność przepływów finansowych w Twoim przedsiębiorstwie. Jeżeli otrzymasz pieniądze od kontrahenta w ustalonym terminie to i Ty bez problemu będziesz mógł spłacić swoje zobowiązania terminowo. Właśnie dlatego warto abyś upewnił się, że firma z którą zawierasz umowę jest dobrym płatnikiem. Jeżeli przedsiębiorstwo słynie z zaleganiu w płatnościach informację o tym na pewno znajdziesz na branżowych forach internetowych, grupach na facebooku jak np. Spedytorzy i przewoźnicy

Reaguj gdy pieniądze nie wpłyną na konto w określonym terminie

Jeżeli mija termin płatności, na który umówiłeś się ze zleceniodawcą i próbujesz skontaktować się z nim aby wyjaśnić sytuację lecz telefon milczy, to – cytując klasyka – Wiedz, że coś się dzieje! U takich spóźnialskich kontrahentów często chęć spłaty zadłużenia pojawia się dopiero po interwencji firmy windykacyjnej. Nie warto odwlekać przekazania sprawy specjalistom, ponieważ im dłużej czekamy na pieniądze, tym większe ryzyko, że brak zapłaty za tą fakturę negatywnie wpłynie na płynność finansową i nawet jeden większy, nieprzewidziany wydatek może załamać budżet firmy. Poza tym czas przeterminowania płatności ma wpływ na skuteczność odzyskiwania długu.

Nawiąż współpracę z faktorem

Dla przewoźników, którzy muszą czekać na zapłatę od 30 do nawet 120 dni najlepszym rozwiązaniem jest skrócenie terminu płatności. Tu z pomocą przychodzi usługa finansowania faktur, dzięki której pieniądze wpływają na konto nawet w kilka godzin od wysłania faktury. Jest to jedyne dostępne na rynku rozwiązanie, dzięki któremu przewoźnicy wystawiający faktury z długimi terminami płatności, mogą poprawić regularność wpływów na konto, a tym samym lepiej zarządzać budżetem.  Korzystając z usługi finansowania faktur w TransFactor zyskujesz nie tylko przedterminowe płatności, ale dodatkowo to o czym była mowa wcześniej – weryfikację kontrahenta z którym nawiązujesz współpracę, monitoring płatności, a w razie konieczności również windykację.