fbpx

Coraz więcej przewoźników otrzymuje zapłatę przed terminem płatności.

01.02.2019

Branża transportowa jest kojarzona z długimi terminami płatności. Średni termin stosowany przez załadowców to 45 dni, nie mniej jednak wielu przewoźników musi zmierzyć się z 90-cio dniowym oczekiwaniem za zapłatę za transport. Co może zrobić przewoźnik? Czekać na wynagrodzenie zastanawiając się jak opłacić zobowiązania niecierpiące zwłoki np. ZUS, podatek dochodowy, ratę leasingu? Czy skorzystać z faktoringu i pieniądze otrzymać nawet w dniu wystawienia faktury?

Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców doceniających spokojny sen, zapewniony stabilną sytuacją finansową. Według danych opublikowanych przez Polski Związek Faktorów do czerwca 2018 roku już co dziesiąty przedsiębiorca korzystał z finansowania faktur. 68% badanych firm twierdzi, że faktoring poprawi ich płynność finansową. Nie są to jedynie puste deklaracje – otrzymywanie pieniędzy zaledwie kilka godzin po wystawieniu faktury pozwala nie tylko swobodnie finansować bieżące potrzeby, ale również inwestować w rozwój. Stosunek kilku godzin do 90 dni można sobie bez trudu wyobrazić. Poczucie tej różnicy na własnej skórze daje pewność, że może być tylko lepiej.

Co decyduje o sukcesie faktoringu?

Nie jest tajemnicą, że pieniądze są paliwem biznesu i powinny jak najszybciej zasilać konto zleceniobiorcy. Coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na faktoring kiedy potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki. Częstym powodem jest brak możliwości zaciągnięcia kredytu. Wiele firm z MŚP wnioskując o kredyt spotyka się z negatywną oceną zdolności kredytowej. Banki określają ryzyko finansowania firm z tego sektora jako wysokie.

Klienci faktoringowi nie podlegają ocenie zdolności kredytowej. Faktor powinien skupić się na ocenie wypłacalności kontrahenta i na jej podstawie sfinansować fakturę. Jest więc dużo łatwiej niż w przypadku kredytu. Usługa ta jest dedykowana zarówno firmom, które chcą utrzymać płynność finansową i rozwijać się dzięki stałemu dopływowi pieniędzy, ale również takim, które muszą ją odbudować. Tym drugim rynek również powinien wychodzić naprzeciw. Wiele firm dzięki faktoringowi staje na nogi i wychodzi z problemów spowodowanych zatorami płatniczymi. – mówi Magdalena Baranowska prezes zarządu Transcash.eu S.A. (właścicielka marki TransFactor, świadczącej faktoring dla branży transportowej). Z drugiej strony przewagą faktoringu nad kredytem jest brak stałych, długoterminowych zobowiązań, które są dodatkowym obciążeniem budżetu. – dodaje.

Co jeszcze wpływa na rosnącą popularność usługi?

Faktoring to rozwiązanie, dzięki któremu obie strony transakcji są zadowolone ze sposobu rozliczenia. Przewoźnik otrzymuje zapłatę nawet w dniu wystawienia faktury – nie zamraża pieniędzy tylko realizuje bieżące potrzeby firmy. Zleceniodawca natomiast zachowuje swój termin płatności i obraca pieniędzmi zgodnie z dotychczasowym planem. Nie musi rozliczać się przed czasem, gdy zleceniobiorca potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki. W taki sposób, mniej lub bardziej świadomie, między partnerami biznesowymi zaczyna działać zasada win – win.

Jak korzystać z rozwoju branży transportowej?

Rynek transportowy nadal będzie się rozwijał. Zapotrzebowanie na usługi rośnie, a przy deficycie kierowców wzrosną również stawki frachtowe. Niestety z drugiej strony rosną też przeszkody. Regulacje w przepisach europejskich są coraz bardziej nieprzychylne polskim przewoźnikom działającym na rynku międzynarodowym. Generują one dodatkowe koszty prowadzenia działalności. Aby sprostać wyzwaniom i wykorzystać potencjał branży, przewoźnicy potrzebują wsparcia. Jak sami mówią, przede wszystkim w postaci krótszych terminów płatności.

Dodatkowa liczba zleceń to dla przewoźnika szansa na zarobienie większych pieniędzy. Jednak zazwyczaj oznacza to konieczność zdobycia dodatkowych zasobów, głównie w postaci pojazdów i kierowców. Tylko szybki dostęp do pieniędzy pozwala przewoźnikom poczuć realne korzyści płynące z większej liczby zleceń. Wartość faktur sfinansowanych przez TransFactor wzrosła sześciokrotnie w stosunku do ubiegłego roku. Jest to najlepszy dowód na to, że produkt się sprawdza. – podkreśla Magdalena Baranowska.

Finansowanie faktur jest odpowiedzią na potrzeby dynamicznie rozwijającej się branży transportowej. Szczególnie, że jest ona obciążona bardzo długimi terminami płatności.
To proste, nisko-kosztowe i bezpiecznie rozwiązanie, które natychmiast pomaga nawet dużym i dobrze prosperującym przedsiębiorcom, których płynność ulega zachwianiu. Przede wszystkim jednak, w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć to skuteczne rozwiązanie prewencyjne.
Faktoring jako stałe źródło finansowania pozwala zapomnieć o problemach bieżących zobowiązań, ale też umożliwia rozwój i zdobycie przewagi konkurencyjnej.