Branża TSL (transport, spedycja, logistyka) to jedna z najprężniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Nie oznacza to jednak, że należące do niej firmy nie borykają się z problemami. Dotyczą one m.in. zachowania płynności finansowej. Z tego powodu wiele firm decyduje się na korzystanie z faktoringu. Na czym on polega w przypadku transportu? Czy jest lepszy niż tradycyjne finansowanie?
Dlaczego firmy z branży TSL mają taką trudność z zachowaniem płynności finansowej? Wynika to z wielu czynników, ale najważniejsze to:
W związku z tym na popularności zyskują rozmaite usługi branżowe (tzw. TSL services), w tym faktoring, który pomaga finansować faktury.
Na czym polega coraz popularniejszy faktoring dla firm transportowych? Jest to usługa ułatwiająca biznesom zachowanie płynności finansowej i uregulowanie swoich zobowiązań. Polega na odsprzedaniu niezapłaconych jeszcze faktur firmie faktoringowej w zamian za gotówkę. Faktor wypłaca kwotę znajdującą się na fakturach pomniejszoną o prowizję, czyli swój zarobek. Tym samym przedsiębiorca może od razu dowolnie dysponować zarobionymi pieniędzmi, nie czekając na płatność od klienta. Warto również wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów faktoringu, które znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach.
Faktoring można podzielić m.in. na pełny (bez regresu) i niepełny (z regresem). W tym pierwszym przypadku firma faktoringowa przejmuje na siebie ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta. Oznacza to, że przedsiębiorca korzystający z faktoringu otrzymuje zapłatę za fakturę i nie musi się o nic martwić. Taka usługa nie tylko pozwala zwiększać wypłacalność firmy, ale również wpływa na jej bezpieczeństwo.
Faktoring niepełny (z regresem) nie powoduje natomiast przejścia odpowiedzialności za wypłacalność dłużnika na firmę faktoringową. Oznacza to, że przedsiębiorca otrzymuje od razu zapłatę za fakturę, ale w razie jej nieopłacenia przez klienta jest zmuszony do zwrotu środków. Tym samym faktoring z regresem jest zbliżony do pożyczki, ale przy tym jest znacznie bardziej elastyczny i wygodny.
Ciekawą formą faktoringu dla transportu jest też faktoring odwrócony. Polega on na przekazywaniu firmie faktoringowej faktur wystawionych przez kontrahentów firmy – np. dostawców. Firma faktoringowa spłaca wierzytelność w imieniu korzystającego z jej usług klienta, który następnie reguluje ją w ustalonym terminie. Pozwala to na budowanie lepszych relacji z dostawcami i różnego rodzaju usługodawcami, a jednocześnie ułatwia zachowanie płynności finansowej. Odwrotny faktoring dla transportu okazuje się bardzo przydatny, ponieważ zwyczajowo w branży TSL wystawia się faktury dla klientów z terminem płatności odroczonym nawet o 90 dni. Tymczasem płatności wobec dostawców trzeba regulować najczęściej w ciągu 30 dni.
Istnieje wiele powodów, dla których faktoring dla firm transportowych jest tak popularny. Do największych zalet tego rozwiązania należy m.in.:
Ponadto faktoring dla transportu jest ceniony za elastyczność, dostępność i łatwość realizacji formalności. Pod tym względem jest zdecydowanie prostszy np. od kredytu bankowego.
Faktoring to oczywiście nie jedyna metoda finansowania używana w transporcie. Tego typu usługa jest wszechstronna i wygodna, ale istnieją również inne sposoby na pozyskanie środków niezbędnych do zachowania stabilności finansowej firmy.
Kredyt to klasyczna metoda pozyskiwania funduszy. Zwykle korzysta się z niej w celu zaspokojenia konkretnego celu. Kredyt jest udzielany przez bank i spłacany w ratach na określonych warunkach. Wiąże się z powstaniem zadłużenia, koniecznością udowodnienia swojej zdolności kredytowej oraz przebrnięciem przez dość skomplikowane formalności. Kredyt jest też oprocentowany, a więc dość kosztowny przy wysokich stopach procentowych.
Inną lubianą klasyczną formą finansowania jest leasing. W uproszczeniu pozwala on rozłożyć w czasie koszt zakupu np. pojazdów czy sprzętu. Łączy cechy wynajmu i sprzedaży ratalnej i występuje w wielu wariantach dostosowanych do potrzeb użytkownika. Atutem na pewno jest możliwość wliczenia spłacanych rat leasingowych w koszty przedsiębiorstwa.
Dotacje to środki pieniężne pozyskiwane ze źródeł publicznych. Obecnie ich największym źródłem są fundusze Unii Europejskiej. Najczęściej są udzielane na konkretny cel i bezzwrotne. Z dotacji korzystają przede wszystkim firmy nowe na rynku, małe i średnie.
Firmy transportowe mogą pozyskać finansowanie również z innych źródeł, np.:
Każde z wymienionych rozwiązań ma zalety i wady. W związku z tym sprawdzają się one w różnych sytuacjach. Należy jednak pamiętać, że poszczególne formy finansowania mogą być obciążone różnymi stopniami ryzyka oraz mniejszymi lub większymi kosztami.
Co zatem warto wybrać? Faktoring dla firm transportowych to z pewnością rozwiązanie łatwe, dostępne i elastyczne. Jest ono przeznaczone przede wszystkim dla tych firm, które borykają się z trudnościami w zachowaniu płynności finansowej. Faktoring zapewnia również środki od razu i nie stwarza żadnych ograniczeń co do ich wykorzystania. Korzystanie z tego typu usług wiąże się oczywiście z opłatami, ale zwykle są one niższe niż np. koszty związane z oprocentowaniem kredytu. Ponadto faktoring pozwala wyeliminować ryzyko niewypłacalności kontrahenta – jest to tzw. wartość dodana, której nie oferuje żadna klasyczna forma finansowania. Każdy przedsiębiorca powinien jednak samodzielnie podjąć decyzję co do najlepszej formy finansowania, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację firmy oraz jej potrzeby.
Prowadzisz firmę transportową i chcesz skorzystać z usług faktoringu? Nie ma w tym nic trudnego. Podstawą jest znalezienie godnego zaufania partnera, takiego jak Transcash.eu. Następnie wystarczy zrealizować bardzo proste formalności, przez które przeprowadzi Cię nasza strona internetowa. Później korzystanie z faktoringu jest bardzo proste. Faktury do zapłaty można nam przesyłać elektronicznie, a środki zostaną przelane na Twoje konto w ciągu 24 godzin. Możesz korzystać z faktoringu pełnego i niepełnego, a także innych form finansowania. Specjalizujemy się w TSL services, czyli usługach stworzonych specjalnie dla transportu, logistyki i spedycji. Sprawdź koniecznie naszą ofertę i skontaktuj się z nami, jeśli masz dodatkowe pytania!